The Cinema Eye Honors recognizing the best in documentary filmmaking have unveiled nominations for its 10th edition. Raoul Peck’s James Baldwin docu I Am Not Your Negro and Ezra Edelman’s five-part OJ: Made In America lead the pack with five noms apiece. The awards, part of New York’s Cinema Eye Week, will be bestowed January 11 at the Museum of the Moving Image. Steve James (Hoop Dreams) will host.

Here’s the list of nominees:

Outstanding Achievement in Nonfiction Feature Filmmaking

Cameraperson
Directed by Kirsten Johnson | Produced by Kirsten Johnson and Marilyn Ness

Fire at Sea
Directed by Gianfranco Rosi | Produced by Donatello Palermo, Gianfranco Rosi, Serge Lalou and Camille Laemlé

I Am Not Your Negro
Directed by Raoul Peck| Produced by Rémi Grellety, Raoul Peck and Hébert Peck

OJ: Made in America
Directed by Ezra Edelman | Produced by Ezra Edelman and Caroline Waterlow

Weiner
Directed and Produced by Josh Kriegman and Elyse Steinberg

Outstanding Achievement in Direction

Kirsten Johnson
Cameraperson

Gianfranco Rosi
Fire at Sea

Raoul Peck
I Am Not Your Negro

Robert Greene
Kate Plays Christine

Ezra Edelman
OJ: Made in America

Outstanding Achievement in Editing

Nels Bangerter
Cameraperson

Clay Tweel
Gleason

Alexandra Strauss
I Am Not Your Negro

Bret Granato, Maya Mumma and Ben Sozanski
OJ: Made in America

Eli Despres
Weiner

Outstanding Achievement in Production

Stacey Reiss, Sharon Chang and Otto Bell
The Eagle Huntress

Donatello Palermo, Gianfranco Rosi, Serge Lalou and Camille Laemmlé
Fire at Sea

Ezra Edelman and Caroline Waterlow
OJ: Made in America

Carthew Neal
Tickled

Marc Shmuger and Alex Gibney
Zero Days

Outstanding Achievement in Cinematography

Michal Marczak and Maciej Twardowski
All These Sleepless Nights

Kirsten Johnson
Cameraperson

Jarred Alterman
Contemporary Color

Simon Niblett
The Eagle Huntress

Gianfranco Rosi
Fire at Sea

Outstanding Achievement in Nonfiction Films Made for Television

Happy Valley
Directed by Amir Bar-Lev | Produced by Jonathan Koch, Steve Michaels, John Battsek and Ken Dornstein
For A&E IndieFilms: Molly Thompson, Robert DeBitetto and David McKillop

Heroin: Cape Cod, USA
Directed and Produced by Steven Okazaki
For HBO Documentary Films: Sara Bernstein and Sheila Nevins

How to Dance in Ohio
Directed by Alexandra Shiva | Produced by Alexandra Shiva and Bari Pulman
For HBO Documentary Films: Nancy Abraham and Sheila Nevins

Making a Murderer
Directed and Produced by Laura Ricciardi and Moira Demos
For Netflix: Lisa Nishimura and Adam Del Deo

Mapplethorpe: Look at the Pictures
Directed by Fenton Bailey and Randy Barbato | Produced by Katharina Otto-Bernstein and Mona Card
For HBO Documentary Films: Sara Bernstein and Sheila Nevins

My Beautiful Broken Brain
Directed by Sophie Robinson and Lotje Sodderlan | Produced by Sophie Robinson
For Netflix: Lisa Nishimura and Adam Del Deo

Audience Choice Prize

Gleason
Directed by Clay Tweel

I Am Not Your Negro
Directed by Raoul Peck

Life, Animated
Directed by Roger Ross Williams

Miss Sharon Jones!
Directed by Barbara Kopple

Mr. Gaga
Directed by Tomer Heymann

Presenting Princess Shaw
Directed by Ido Haar

Sonita
Directed by Rokhsareh Ghaem Maghami

Tickled
Directed by David Farrier and Dylan Reeve

Tower
Directed by Keith Maitland

Weiner
Directed by Josh Kriegman and Elyse Steinberg

Outstanding Achievement in a Debut Feature Film

Craig Atkinson
Do Not Resist

Otto Bell
The Eagle Huntress

Jessica Edwards
Mavis!

Nanfu Wang
Hooligan Sparrow

David Farrier and Dylan Reeve
Tickled

Heidi Brandenburg and Mathew Orzel
When Two Worlds Collide

Outstanding Achievement in Original Music Score

Lubomir Grzelak
All These Sleepless Nights

Nominees to be Determined
Contemporary Color

Alexei Aigui
I Am Not Your Negro

Alex Lu
In the Pursuit of Silence

Gary Lionelli
OJ: Made in America

Outstanding Achievement in Graphic Design or Animation

Chris Kirk and Syd Garon
Author: The JT Leroy Story

Philippe Sonrier and Suzie Cimato
Life, Animated

Nominees to be Determined
Nuts!

Craig Staggs and Keith Maitland
Tower

Nominees to be Determined
Zero Days

Spotlight Award

All this Panic
Directed by Jenny Gage

Among the Believers
Directed by Hemal Trivedi and Mohammed Ali Naqvi

Dead Slow Ahead
Directed by Mauro Herce

The Land of the Enlightened
Directed by Pieter-Jan De Pue

The Pearl
Directed by Jessica Dimmock and Christopher LaMarca

Les Sauteurs (Those Who Jump)
Directed by Estephan Wagner and Moritz Siebert

Outstanding Achievement in Nonfiction Short Filmmaking

Bacon and God’s Wrath
Directed by Sol Friedman

Extremis
Directed by Dan Krauss

La Laguna
Directed by Aaron Schock

My Aleppo
Directed by Melissa Langer

Peace in the Valley
Directed by Michael Palmieri and Donal Mosher

The Unforgettables
The year’s most notable and significant nonfiction film subjects (previously announced)

Michal Huszcza
All These Sleepless Nights

Audrie Pott and Daisy Coleman
Audrie and Daisy

Laura Albert
Author: The JT Leroy Story

Kirsten Johnson
Cameraperson

Aisholpan Nurgaiv
The Eagle Huntress

Samuela Pucillo
Fire at Sea

Steve Gleason and Michel Varisco
Gleason

Ye Haiyan
Hooligan Sparrow

Kate Shiel
Kate Plays Christine

Owen Suskind
Life, Animated

Sharon Jones
Miss Sharon Jones!

Peter Dunning
Peter and the Farm

Princess Shaw
Presenting Princess Shaw

Sonita Alidazeh
Sonita

Huma Abedin and Anthony Weiner
Weiner