The Producers Guild of America (PGA) announced their nominees in the 26th annual award categories of documentary, TV series/specials and digital series.  All other nominations and the names of the eligible producers for the Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures will be announced on January 5, 2015. The 2015 Producers Guild Awards takes place on Saturday, January 24 at the Hyatt Regency Century Plaza in Los Angeles.

Image (1) lifeitself__140320200638.jpg for post 702049The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures:
The Green Prince (Music Box Films)
Life Itself (Magnolia Pictures)
Merchants of Doubt (Sony Pictures Classics)
Particle Fever (Abramorama/BOND 360)
Virunga (Netflix)

 The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

Breaking Bad (AMC): Producers: Melissa Bernstein, Sam Catlin, Bryan Cranston, Vince Gilligan, Peter Gould, Mark Johnson, Stewart Lyons, Michelle MacLaren, George Mastras, Diane Mercer, Thomas Schnauz, Moira Walley-Beckett

Downton Abbey (PBS): Producers: Julian Fellowes, Nigel Marchant, Gareth Neame, Liz Trubridge

game of thronesGame Of Thrones (HBO): Producers: David Benioff, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, Chris Newman, Greg Spence, Carolyn Strauss, D.B. Weiss

House Of Cards (Netflix): Producers: Dana Brunetti, Joshua Donen, David Fincher, David Manson, Iain Paterson, Eric Roth, Kevin Spacey, Beau Willimon

True Detective (HBO): Producers: Richard Brown, Carol Cuddy, Steve Golin, Woody Harrelson, Cary Joji Fukunaga, Matthew McConaughey, Nic Pizzolatto, Scott Stephens

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

The Big Bang Theory (CBS):Producers: Faye Oshima Belyeu, Chuck Lorre, Steve Molaro, Bill Prady

Louie (FX): Producers: Pamela Adlon, Dave Becky, M. Blair Breard, Louis C.K., Vernon Chatman, Adam Escott, Steven Wright

Veep Pete Hammond Emmy PredictionsModern Family (ABC): Producers: Paul Corrigan, Megan Ganz, Abraham Higginbotham, Ben Karlin, Elaine Ko, Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeff Morton, Dan O’Shannon, Jeffrey Richman, Chris Smirnoff, Brad Walsh, Bill Wrubel, Sally Young, Danny Zuker

Orange Is The New Black (Netflix):Producers: Mark A. Burley, Sara Hess, Jenji Kohan, Gary Lennon, Neri Tannenbaum, Michael Trim, Lisa I. Vinnecour

Veep (HBO): Producers: Chris Addison, Simon Blackwell, Christopher Godsick, Armando Iannucci, Stephanie Laing, Julia Louis-Dreyfus, Frank Rich, Tony Roche

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

30 For 30 (ESPN):Producers: Andy Billman, John Dahl, Erin Leyden, Connor Schell, Bill Simmons

American Masters (PBS): Producers: Susan Lacy, Julie Sacks, Junko Tsunashima

Anthony Bourdain: Parts Unknown (CNN): Producers:  Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig

COSMOS: A SpaceTime Odyssey (FOX/NatGeo): Producers: Brannon Braga, Mitchell Cannold, Jason Clark, Ann Druyan, Livia Hanich, Steve Holtzman, Seth MacFarlane

Shark Tank (ABC): Producers: Becky Blitz, Mark Burnett, Bill Gaudsmith, Phil Gurin, Yun Lingner, Clay Newbill, Jim Roush, Laura Roush, Max Swedlow

The Award for Outstanding Producer of Competition Television:
voicegwenThe Amazing Race (CBS)Producers: Jerry Bruckheimer, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark Vertullo

Dancing With The Stars (ABC)Producers: Ashley Edens Shaffer, Conrad Green, Joe Sungkur

Project Runway (Lifetime)Producers: Jane Cha Cutler, Desiree Gruber, Tim Gunn, Heidi Klum, Jonathan Murray, Sara Rea, Teri Weideman

Top Chef (Bravo)Producers: Daniel Cutforth, Casey Kriley, Jane Lipsitz, Dan Murphy, Hillary Olsen

The Voice (NBC)Producers: Stijn Bakkers, Mark Burnett, John De Mol, Chad Hines, Lee Metzger, Audrey Morrissey, Jim Roush, Kyra Thompson, Mike Yurchuk, Amanda Zucker

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

Colbert ReportThe Colbert Report (Comedy Central): Producers: Meredith Bennett, Tanya Michnevich Bracco, Stephen Colbert, Richard Dahm, Paul Dinello, Barry Julien, Matt Lappin, Emily Lazar, Tom Purcell, Jon Stewart

Jimmy Kimmel Live (ABC): Producers: David Craig, Ken Crosby, Doug DeLuca, Gary Greenberg, Erin Irwin, Jimmy Kimmel, Jill Leiderman, Molly McNearney, Tony Romero, Jason Schrift, Jennifer Sharron, Seth Weidner, Josh Weintraub

Last Week Tonight With John Oliver (HBO): Producers: TO BE DETERMINED

Real Time With Bill Maher (HBO)Producers: Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Dean Johnsen, Bill Maher, Billy Martin, Matt Wood

The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC): Producers: Rob Crabbe, Jamie Granet Bederman, Katie Hockmeyer, Jim Juvonen, Josh Lieb, Brian McDonald, Lorne Michaels, Gavin Purcell

 The following programs were not vetted for producer eligibility this year, but winners in these categories will be announced at the official ceremony on January 24:

 The Award for Outstanding Sports Program:

 24/7 (HBO)

Hard Knocks: Training Camp With The Atlanta Falcons (HBO)

Hard Knocks: Training Camp With The Cincinnati Bengals (HBO)

Inside: U.S. Soccer’s March To Brazil (ESPN)

Real Sports With Bryant Gumbel (HBO)

The Award for Outstanding Children’s Program:

Dora The Explorer (Nickelodeon)

Sesame Street (Sprout)

Teenage Mutant Ninja Turtles (Nickelodeon)

Toy Story OF TERROR! (ABC)

Wynton Marsalis: A YoungArts Masterclass (HBO)

The Award for Outstanding Digital Series:

30 For 30 Shorts (http://espn.go.com/30for30/shorts)

Comedians In Cars Getting Coffee (http://www.crackle.com/c/comedians-in-cars-getting-coffee)

COSMOS: A National Geographic Deeper Dive (https://www.youtube.com/watch?v=AkiFfAEB5M8)

Epic Rap Battles Of History (http://youtube.com/erb)

Video Game High School Season 3 (https://www.youtube.com/user/freddiew)