LOS ANGELES (AP) — The 41st annual NAACP Image Awards honor diversity in the arts and will be presented February 26th and broadcast live on Fox. Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire led with 8 film, acting, and directing nominations.

Outstanding Motion Picture
• “The Blind Side” (Warner Bros Pictures)
• “Invictus” (Warner Bros Pictures)
• “Michael Jackson’s: This Is It” (Sony/Columbia Pictures)
• “Precious: Based on the Novel “Push” by Sapphire” (Lionsgate)
• “The Princess and the Frog” (Walt Disney Studios Motion Pictures)

Outstanding Actor in a Motion Picture
• Denzel Washington , “The Taking of Pelham 123″ (Sony/Columbia Pictures)
• Idris Elba , “Obsessed” (Sony/Screen Gems)
• Jamie Foxx , “Law Abiding Citizen” (Overture Films)
• Morgan Freeman , “Invictus” (Warner Bros Pictures)
• Quinton Aaron , “The Blind Side” (Warner Bros Pictures)

karina
5 years
Outstanding motin picture-blind side or precious Outstanding supporting actor-adam rodriguez he deserves it 09" was a good...
Peter Pantsless
5 years
I'll bet Sandra Bullock's getting her speech ready...
RH
5 years
Am I the only person who finds the NAACP IMAGE AWARD NOMINATIONS a bit ridiculous? SANDRA BULLOCK...

Outstanding Actress in a Motion Picture
• Anika Noni Rose , “The Princess and the Frog” (Walt Disney Studios Motion Pictures)
• Gabourey Sidibe , “Precious: Based on the Novel “Push” by Sapphire” (Lionsgate)
• Sandra Bullock , “The Blind Side” (Warner Bros Pictures)
• Sophie Okonedo , “Skin” (Jour De Fete Films)
• Taraji P. Henson , “Tyler Perry’s I Can Do Bad All By Myself” (Lionsgate)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture
• Adam Rodriguez , “Tyler Perry’s I Can Do Bad All By Myself” (Lionsgate)
• Anthony Mackie , “The Hurt Locker” (Summit Entertainment)
• Chiwetel Ejiofor , “2012” (Sony/Columbia Pictures)
• Danny Glover , “2012” (Sony/Columbia Pictures)
• Lenny Kravitz , “Precious: Based on the Novel “Push” by Sapphire” (Lionsgate)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture
• Alfre Woodard , “American Violet” (Universal Pictures)
• Mariah Carey , “Precious: Based on the Novel “Push” by Sapphire” (Lionsgate)
• Mo’Nique , “Precious: Based on the Novel “Push” by Sapphire” (Lionsgate)
• Paula Patton , “Precious: Based on the Novel “Push” by Sapphire” (Lionsgate)
• Zoe Saldana , “Avatar” (20th Century Fox)

The nominees listed in the following categories were voted upon by Subcommittees.
Outstanding Independent Motion Picture
• “American Violet” (Samuel Goldwyn Company)
• “Amreeka” (National Geographic Entertainment)
• “Endgame” (Montery Entertainment)
• “Medicine for Melancholy” (IFC Films)
• “Precious: Based on the Novel “Push” by Sapphire” (Lionsgate)

Outstanding Foreign Motion Picture
• “The Maid” (Elephant Eye Films)
• “Rudo y Cursi” (Sony Pictures Classics)
• “Sin Nombre” (Focus Features)
• “Skin” (Jour De Fete Films)
• “The Stoning of Soraya M.” (Mpower Pictures)

DOCUMENTARY CATEGORY
Outstanding Documentary (Theatrical or Television)
• “Capitalism: A Love Story” (Overture Films)
• “Crips and Bloods: Made in America” (Gravitas Ventures)
• “Crude” (First Run Features)
• “Good Hair” (Roadside Attractions)
• “More than a Game” (Lionsgate)

Outstanding TV Comedy Series
• “30 Rock” (NBC)
• “Everybody Hates Chris” (CW)
• “Glee” (FOX)
• “Tyler Perry’s House of Payne” (TBS)
• “Ugly Betty” (ABC)

Outstanding Actor in a Comedy Series
• Daryl “Chill” Mitchell , “Brothers” (FOX)
• Donald Faison , “Scrubs” (ABC)
• Dulé Hill , “Psych” (USA Network)
• LaVan Davis , “Tyler Perry’s House of Payne” (TBS)
• Tyler James Williams , “Everybody Hates Chris” (CW)

Outstanding Actress in a Comedy Series
• America Ferrera , “Ugly Betty” (ABC)
• Cassi Davis , “Tyler Perry’s House of Payne” (TBS)
• CCH Pounder , “Brothers” (FOX)
• Sherri Shepherd , “Sherri” (Lifetime)
• Tichina Arnold , “Everybody Hates Chris” (CW)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
• Lamman Rucker , “Tyler Perry’s Meet the Browns” (TBS)
• Lance Gross , “Tyler Perry’s House of Payne” (TBS)
• Larenz Tate , “Rescue Me” (FX)
• Malcolm-Jamal Warner , “Sherri” (Lifetime)
• Tracy Morgan , “30 Rock” (NBC)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
• Ana Ortiz , “Ugly Betty” (ABC)
• Keshia Knight Pulliam , “Tyler Perry’s House of Payne” (TBS)
• Tisha Campbell-Martin , “Rita Rocks” (Lifetime)
• Vanessa Williams , “Ugly Betty” (ABC)
• Wendy Raquel Robinson , “The Game” (CW)

Outstanding Drama Series
• “Cold Case” (CBS)
• “Grey’s Anatomy” (ABC)
• “HawthoRNe” (TNT)
• “Lincoln Heights” (ABC Family)
• “The No. 1 Ladies’ Detective Agency” (HBO)

Outstanding Actor in a Drama Series
• Anthony Anderson , “Law & Order” (NBC)
• Hill Harper , “CSI: NY” (CBS)
• LL Cool J , “NCIS: Los Angeles” (CBS)
• Laurence Fishburne , “CSI: Crime Scene Investigation” (CBS)
• Taye Diggs , “Private Practice” (ABC)

Outstanding Actress in a Drama Series
• Chandra Wilson , “Grey’s Anatomy” (ABC)
• Jada Pinkett Smith , “HawthoRNe” (TNT)
• Jill Scott , “The No. 1 Ladies’ Detective Agency” (HBO)
• Regina King , “Southland” (NBC)
• Sandra Oh , “Grey’s Anatomy” (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
• Corey Reynolds , “The Closer” (TNT)
• Delroy Lindo , “Law & Order: Special Victims Unit” (NBC)
• James Pickens, Jr. , “Grey’s Anatomy” (ABC)
• Mekhi Phifer , “Lie To Me” (FOX)
• Rocky Carroll , “NCIS” (CBS)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
• Anika Noni Rose , “The No. 1 Ladies’ Detective Agency” (HBO)
• Audra McDonald , “Private Practice” (ABC)
• Gabrielle Union , “Flash Forward” (ABC)
• Jurnee Smollett , “Friday Night Lights” (NBC)
• S. Epatha Merkerson , “Law & Order” (NBC)

Outstanding Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
• “America” (Lifetime)
• “Brick City” (Sundance)
• “Georgia O’Keefe” (Lifetime)
• “Gifted Hands” (TNT)
• “Relative Stranger” (Hallmark)

Outstanding Actor in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
• Cuba Gooding Jr. , “Gifted Hands” (TNT)
• Eriq La Salle , “Relative Stranger” (Hallmark)
• Gus Hoffman , “Gifted Hands” (TNT)
• Jaishon Fisher , “Gifted Hands” (TNT)
• Philip Johnson , “America” (Lifetime)

Outstanding Actress in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
• Aunjanue Ellis , “Gifted Hands” (TNT)
• Cicely Tyson , “Relative Stranger” (Hallmark)
• Kimberly Elise , “Gifted Hands” (TNT)
• Rosie O’Donnell , “America” (Lifetime)
• Ruby Dee , “America” (Lifetime)

Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
• Bryton James , “The Young and The Restless” (CBS)
• Cassius Willis , “The Young and The Restless” (CBS)
• Cornelius Smith, Jr. , “All My Children” (ABC)
• Terrell Tilford , “One Life To Live” (ABC)
• Texas Battle , “The Bold and the Beautiful” (CBS)

Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
• Daphne Duplaix , “One Life to Live” (ABC)
• Debbi Morgan , “All My Children” (ABC)
• Eva Marcelle , “The Young and the Restless” (CBS)
• Tatyana Ali , “The Young and The Restless” (CBS)
• Tonya Lee Williams , “The Young and the Restless” (CBS)

Outstanding News/ Information (Series or Special)
• “Anderson Cooper 360: President Obama’s African Journey” (CNN)
• “CNN Presents: Reclaiming the Dream 2″ (CNN)
• “The Inauguration of Barack Obama, 44th President of the United States” (BET)
• “Judge Mathis” (Syndicated)
• “Leading Women: India.Arie, Dr. Maya Angelou” (Centric)

Outstanding Talk Series
• “Lopez Tonight” (TBS)
• “The Mo’Nique Show” (BET)
• “The Tyra Banks Show” (CW)
• “The View” (ABC)
• “The Wanda Sykes Show” (FOX)

Outstanding Reality Series
• “American Idol 8″ (FOX)
• “America’s Next Top Model” (CW)
• “Dancing With the Stars” (ABC)
• “Extreme Makeover” (ABC)
• “Real Housewives of Atlanta” (Bravo)

Outstanding Variety (Series or Special)
• “BET Awards 2009″ (BET)
• “Bill Cosby: The Kennedy Center Mark Twain Prize for American Humor” (PBS)
• “Michael Jackson Memorial Service” (ABC, BET, CNN, MTV, NBC)
• “Wanda Sykes: I’ma Be Me” (HBO)
• “We Are One: The Obama Inaugural Celebration at the Lincoln Memorial” (HBO)

Outstanding Children’s Program
• “The Backyardigans , The Action Elves Save Christmas” (Nickelodeon)
• “Dora The Explorer: Dora’s Christmas Carol Adventure” (Nickelodeon)
• “Go, Diego, Go: Diego Reunites Hippopotamus and Oxpecker” (Nickelodeon)
• “True Jackson, VP” (Nickelodeon)
• “Wizards of Waverly Place: The Movie” (Disney Channel)

Outstanding Performance in a Youth/Children’s Program , (Series or Special)
• Caitlin Sanchez , “Dora the Explorer” (Nickelodeon)
• Keke Palmer , “True Jackson, VP” (Nickelodeon)
• LaShawn Jeffries , “The Backyardigans” (Nickelodeon)
• Nick Cannon , “TeenNick HALO Awards” (TeenNick)
• Selena Gomez , “Wizards of Waverly Place” (Disney Channel)

WRITING CATEGORIES
Outstanding Writing in a Motion Picture (Theatrical or Television)
• Anthony Peckham , “Invictus” (Warner Bros. Pictures)
• Geoffrey Fletcher , “Precious: Based on the Novel “Push” by Sapphire” (Lionsgate)
• John Lee Hancock , “The Blind Side” (Warner Bros. Pictures)
• Reggie Rock Bythewood and Cheo Hodari Coker , “Notorious” (Fox Searchlight)
• Tyler Perry , “Tyler Perry’s I Can Do Bad All By Myself” (Lionsgate)

Outstanding Writing in a Comedy Series
• Alyson Fouse , “Brothers” , Meet Mike Trainor (FOX)
• Hallsted Sullivan with Warren Lieberstein , “The Office” , Café Disco (NBC)
• Kenny Smith , “The Game” , The Wedding (CW)
• Marc Willmore , “The Simpsons” , The Good, The Sad, & The Drugly (FOX)
• Saladin Patterson & James Roday , “Psych” , High Top Fade Out (USA Network)

Outstanding Writing in a Dramatic Series
• Alexander Woo , “True Blood” , Beyond Here Lies Nothin (HBO)
• Kathleen McGhee-Anderson , “Lincoln Heights” , Home Again (ABC Family)
• Sara Hess , “House” , The Greater Good (FOX)
• Shonda Rhimes , “Grey’s Anatomy” , What a Difference A Day Makes (ABC)
• Zoanne Clack , “Grey’s Anatomy” , Stand By Me (ABC)

DIRECTING CATEGORIES
Outstanding Directing in a Motion Picture (Theatrical or Television)
• F. Gary Gray , “Law Abiding Citizen” (Overture Films)
• George Tillman, Jr. , “Notorious” (Fox Searchlight)
• Lee Daniels , “Precious: Based on the Novel “Push” by Sapphire” (Lionsgate)
• Scott Sanders , “Black Dynamite” (Apparition)
• Spike Lee , “Passing Strange: The Movie” (IFC Films/Sundance Selects)

Outstanding Directing in a Comedy Series
• Ali LeRoi , “Everybody Hates Chris” , Everybody Hates The G.E.D. (CW)
• Justin Lin , “Community” , Introduction to Statistics (NBC)
• Ken Whittingham , “30 Rock” , The Funcooker (NBC)
• Michael Shultz , “Drop Dead Diva” , Second Chances (Lifetime)
• Reggie Hudlin , “The Office” , Koi Pond (NBC)

Outstanding Directing in a Dramatic Series
• Chandra Wilson , “Grey’s Anatomy” , Give Peace a Chance (ABC)
• Edward James Olmos , “Battlestar Galactica” , Islanded in a Stream of Stars (Syfy)
• Ernest Dickerson , “Dexter” , Road Kill (Showtime)
• Kevin Sullivan , “Lincoln Heights” , Aftershock (ABC Family)
• Paris Barclay , “CSI: Crime Scene Investigation” , Coup de Grace (CBS)